RRVV3VV-6520B-R7
20-port sector/multibeam antenna, 4x 694–960 MHz 2x 65° HPBW,4x 1695–2690 MHz 2x 65° HPBW and 12x 1695–2690 MHz 6x 20° HPBW, 7x RET
Features and benefits
- All Internal RET actuators are connected in “Cascaded SRET” configuration
- Uses the 4.3-10 connector which is 40 percent smaller than the 7-16 DIN connector
- Enhances network capacity and consolidate tri-beams configuration and standard 3 sectors in low and middle band on same antenna platform
- Support 4T4R configuration in tri-beams 20° HPBW and also in low band, middle band 3 sectors 65° HPBW
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Multibeam |
| Band | Multiband |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 16 |
| RF Connector Quantity, low band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 20 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (2) | Mid band (5) |
| Power Consumption, active state, maximum | 8 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 1 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 640 mm | 25.197 in |
| Depth | 235 mm | 9.252 in |
| Length | 2100 mm | 82.677 in |
| Net Weight, without mounting kit | 67.4 kg | 148.591 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 694 – 960 MHz | 1695 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 1,400 W |
Electrical specifications
| R1-R2 | R1-R2 | R1-R2 | Y1-Y2 | Y1-Y2 | Y3-Y8 | Y3-Y8 | |
| Frequency Band, MHz | 694–790 | 790–890 | 890–960 | 1695–2180 | 2300–2690 | 1695–2180 | 2300–2690 |
| RF Port | 1-4 | 1-4 | 1-4 | 5-8 | 5-8 | 9-20 | 9-20 |
| Gain, dBi | 15.6 | 16.0 | 15.7 | 16.5 | 17.3 | 19.6 | 20.6 |
| Beam Centers, Horizontal, degrees | ±0 ±35 | ±0 ±35 | |||||
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 69 | 60 | 69 | 68 | 59 | 21 | 17 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 11.1 | 9.9 | 8.8 | 8.2 | 6.5 | 8.2 | 6.5 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–10 | 2–10 |
| USLS (First Lobe), dB | 16 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Front-to-Back Ratio at 180°, dB | 34 | 32 | 24 | 32 | 29 | 32 | 29 |
| CPR at Boresight, dB | 23 | 26 | 16 | 24 | 17 | 16 | 14 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Inter-band, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Beam to Beam, dB | 16 | 17 | |||||
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 834.0 N @ 150 km/h (187.5 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 243.0 N @ 150 km/h (54.6 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, maximum | 1,063.0 N @ 150 km/h (239.0 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 521.0 N @ 150 km/h (117.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 752 mm | 29.606 in |
| Depth, packed | 387 mm | 15.236 in |
| Length, packed | 2254 mm | 88.740 in |
| Weight, gross | 87.6 kg | 193.125 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
General specifications
| Antenna Type | Multibeam |
| Band | Multiband |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 16 |
| RF Connector Quantity, low band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 20 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (2) | Mid band (5) |
| Power Consumption, active state, maximum | 8 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 1 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 640 mm | 25.197 in |
| Depth | 235 mm | 9.252 in |
| Length | 2100 mm | 82.677 in |
| Net Weight, without mounting kit | 67.4 kg | 148.591 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 694 – 960 MHz | 1695 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 1,400 W |
Electrical specifications
| R1-R2 | R1-R2 | R1-R2 | Y1-Y2 | Y1-Y2 | Y3-Y8 | Y3-Y8 | |
| Frequency Band, MHz | 694–790 | 790–890 | 890–960 | 1695–2180 | 2300–2690 | 1695–2180 | 2300–2690 |
| RF Port | 1-4 | 1-4 | 1-4 | 5-8 | 5-8 | 9-20 | 9-20 |
| Gain, dBi | 15.6 | 16.0 | 15.7 | 16.5 | 17.3 | 19.6 | 20.6 |
| Beam Centers, Horizontal, degrees | ±0; ±35 | ±0; ±35 | |||||
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 69 | 60 | 69 | 68 | 59 | 21 | 17 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 11.1 | 9.9 | 8.8 | 8.2 | 6.5 | 8.2 | 6.5 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–10 | 2–10 |
| USLS (First Lobe), dB | 16 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Front-to-Back Ratio at 180°, dB | 34 | 32 | 24 | 32 | 29 | 32 | 29 |
| CPR at Boresight, dB | 23 | 26 | 16 | 24 | 17 | 16 | 14 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Inter-band, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Beam to Beam, dB | 16 | 17 | |||||
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 834.0 N @ 150 km/h (187.5 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 243.0 N @ 150 km/h (54.6 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, maximum | 1,063.0 N @ 150 km/h (239.0 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 521.0 N @ 150 km/h (117.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 752 mm | 29.606 in |
| Depth, packed | 387 mm | 15.236 in |
| Length, packed | 2254 mm | 88.740 in |
| Weight, gross | 87.6 kg | 193.125 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & downloads