DFJ-2S123V
Base product: DFJ-SERIES
- Available in:
- Asia
- Australia/New Zealand
- EMEA
- Latin America
- North America
HELIAX® Discrete, 2 single mode fiber, 5 mm LSZH cable, armored furcation, End 1: DLC. End 2: DLC
Product variants
Configure and display product variants of DFJ-2S123V by selecting options
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Part Number | Cable Assembly Length | ||
|---|---|---|---|
| No configured items found. | |||
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Wireless Fiber Cable Assemblies |
| Product Brand | HELIAX® |
| Product Series | DFJ |
| Ordering Note | ANDREW® non-standard product |
General specifications
| Construction Type | Discrete fiber tail |
| Interface, Connector A | DLC |
| Interface Feature, connector A | Clippable |
| Interface, Connector B | DLC |
| Interface Feature, connector B | Clippable |
| Jacket Color | Black |
| Total Fibers, quantity | 2 |
Dimensions
| Breakout Length, connector A | 457.200 mm | 18 in |
| Breakout Length, connector B | 457.200 mm | 18 in |
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 40 |
| Diameter Over Jacket | 4.8 mm | 0.189 in |
Ordering tree
| Click on image to enlarge. |
Optical specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.B3 |
| Insertion Loss, typical note | Insertion loss is measured at 1310 and 1550 nm |
| Insertion Loss, typical | 0.5 dB |
Environmental specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
Packaging and weights
| Cable weight | 25 kg/km | 16.799 lb/kft |
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Wireless Fiber Cable Assemblies |
| Product Brand | HELIAX® |
| Product Series | DFJ |
| Ordering Note | ANDREW® non-standard product |
General specifications
| Construction Type | Discrete fiber tail |
| Interface, Connector A | DLC |
| Interface Feature, connector A | Clippable |
| Interface, Connector B | DLC |
| Interface Feature, connector B | Clippable |
| Jacket Color | Black |
| Total Fibers, quantity | 2 |
Dimensions
| Breakout Length, connector A | 457.200 mm | 18 in |
| Breakout Length, connector B | 457.200 mm | 18 in |
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 40 |
| Diameter Over Jacket | 4.8 mm | 0.189 in |
Optical specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.B3 |
| Insertion Loss, typical note | Insertion loss is measured at 1310 and 1550 nm |
| Insertion Loss, typical | 0.5 dB |
Environmental specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
Packaging and weights
| Cable weight | 25 kg/km | 16.799 lb/kft |
| Click on image to enlarge. |
Installation & videos
HELIAX® FiberFeed® Video Playlist
HELIAX® FiberFeed® Video Playlist
Documentation & downloads